Zaczynam nowy projekt dla…

Categories Programowanie

Zaczynam nowy projekt dla #devopsiarz – trackowanie linków, które dla Was zamieszczam, aby wiedzieć, w co najczęściej klikacie (i zamieszczać tym samym więcej „lepszych” dla Was linków). Nawet sobie już domenę sprawiłem w promocji biedronkowej, także nie ma odwrotu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Generalnie chodzi o to, że klikacie w devopsiarz.link/acbde i ten adres „przenosi” do właściwego linku jednocześnie zbierając dla mnie info, że „devopsiarz, ktoś użył tego linka X razy”. Oczywiście ktoś musi tam do systemu linki słać, najlepiej autoryzowany, a system je „zbierać” i to też winno być obsługiwane, najlepiej „taśmowo”.

Projekt jest backendowy (na razie), z wykorzystaniem #rustlang i cockroachdb. Tyle ze stacku wiem na ten moment. Na początek #eventstorming – zanim napiszemy jakikolwiek kod, prześledzimy jak ten system ma działać, co powinien robić, gdzie mogą wystąpić jakieś problemy. Spróbuję odkryć te błędy zanim na nie wpadnę podczas wpisania kodu (albo jeszcze później). Na pewno główne relacje planuję dla mojej listy mailingowej i na stronie https://devopsiarz.pl, nie są wykluczone jakieś live na YT – muszę jeszcze to przemyśleć, jak to zrobić, aby nie zanudzić.

Jeśli chcecie zobaczyć taki gównoprojekt rozwijany na #backend od zupełnych podstaw, ciekawi Was jakie problemy mi się literalnie zwalą mi na głowę podczas pracy nad nim lub nawet chcecie znajdować babole np. w moim eventstormingu to zapraszam do zapisu do mojego mailingu lub do obserwowania #devopsiarz – tutaj jedynie większe podsumowania/skróciki będę wrzucał.

Oczywiście wraz z rozwojem projektu coraz więcej z #devops trzeba będzie w nim robić, więc nie tylko samo kodowanie.

#rustlang, ale ponieważ ja super biegły w nim jeszcze nie jestem, to jest możliwy failback do #golang, ale będę się starał tego uniknąć jak tylko się da, bo chcę w końcu coś większego w nim napisać.

PS Jak twierdzisz, że to prosty projekt to zapraszam do śledzenia, bo sam po pierwszym testowym eventstormingu jestem rozwalony co tam trzeba wziąć pod uwagę.

#programowanie #technologia #software