#programowanie #chiny…

Categories Programowanie

#programowanie #chiny #opensource #java

Takie programistyczne ciekawostki.
Chiny bardzo mocno „inspirują” ( ͡° ͜ʖ ͡°) się zachodem w wielu kwestiach.

Jest jednak jedna rzecz, której my na zachodzie aż tak nie odczuwamy (w kwestii programowania) jak oni – chodzi o skalę i informatyzację. Większość transakcji to transakcje online (alipay, wechat) itp.
A taki black friday to pikuś przy chińskim 11/11, święcie singli.

W związku z tym chińczycy musieli podrasować sporo softu, żeby był w stanie utrzymać obciążenie związane z liczbą użytkowników. Co ciekawe wiele z tych narzędzi nie jest na zachodzie znanych.

Wszyscy np znają kafkę, ale jej chiński odpowiednik RocketMQ już nie jest tak znany (nie jest szybszy ale znacznie lepiej skaluje się w kwestii liczby topiców). RocketMQ pierwotnie stworzone przez Alibabę zostało przekazane Apache.
https://rocketmq.apache.org/

Podobnym przypadkiem jest Dubbo (również napisane przez Alibabę i przekazane do Apache)
https://dubbo.apache.org/en-us/
Jest to framework RPC, można go porównać do gRPC, przy czym jest znacznie bardziej rozszerzalny.

Można tutaj wyczuć pewien trend, tona chińskiego softu open source została stworzona przez Alibabę (znany też jest np fastjson czy sentinel).

Jeszcze dorzucę jednego linka:
https://gitee.com/

Chińska kopia githuba. Wchodząc w pierwsze lepsze repko można zobaczyć, że jest to praktycznie 1:1 kopia githuba, jeżeli chodzi o UI
https://gitee.com/harmonyos/OpenArkCompiler

Z ciekawostek można jeszcze dodać, że ogólne pojęcie jakości, testowania i dokumentacji jest odrobinę inne. We wpisach na blogu, w którym opisany został proces przekazywania projektu goście z Apache napisali, że trzeba było dopisać testy, dokumentację i zrobić refactor kodu.